Educația sportivă din copilărie este temelia sănătății a unui om adult!

Cel de-al 16-lea Turneu Internațional "Cupa Nistrului" la Powerlifting și Impins din culcat

În perioada 20 - 21 decembrie 2014,  istoricul orășel Bender a gazduit cel de-al 16-lea Turneu anual Internațional la  Powerlifting și Împins din culcat extremal "Cupa Nistrului". Turneul a fost bine organizat și s-au adunat la "competițiile grele" cei mai puternici atleți din Ucraina, Moldova și Transnistria. Echipa clubului "Apollo" a fost reprezentată de trei membri: Ion Niculescu, Tudorian Oleg și Nagornîi Bogdan. Toți participanții echipei "Apollo" s-au întors cu medalii de aur, iar Tudorian Oleg a concurat la două discipline - Împins din culcat clasic și Împins din culcat extremal. Necătînd la marea concurență la Împins din culcat extremal, el a reușit să mai cîștige pe lîngă medalia de aur la Împins din culcat clasic și cea de bronz.

După o luptă grea, Ion Niculescu a rămas primul și cel mai bun, iar în categoria Absolut Ion a fost întrecut doar de legendarul, maestru al sportului de clasă internațională, cîștigătorul campionatelor europene și mondiale - Vasilie Mazur. Debutantul competițiilor - Nagornîi Bogdan a reușit să-și înfrîngă emoțiile, alegîndu-se cu victorie și desigur medalia de aur. Este de remarcat faptul că, atributele premiante au fost exclusive și de o foarte înaltă calitate. Președintele Federației, Alexandru Șerbacov în fiecare an surprinde sportivii cu dizainuri neobișnuite, inovații uimitoare și o bună pregătire și desfășurare a turneului.