Educația sportivă din copilărie este temelia sănătății a unui om adult!

Turneul la Impins din culcat «Dobraya Sila 2017».

La  25 februarie 2017, în ininta Preturii Ciocana, s-a desfășurat cel de-al șaselea Turneu Deschis la Împins din Culcat (stil rusesc) cu sloganul "Dobraya Sila". În mod tradițional, turneul a reunit cele mai puternice cluburi din Republica Moldova - echipa Institutului de Cultură Fizică al Republicii Moldova, cei de la Hayduc-Gym, clubul Minotavr, echipa DREAM TEAM din Transnistria și alții ... La deschiderea competiției participanții au fost salutați de catre Scvorțov Serghei Victor din partea Centrului Rusesc de Stiinta si Cultura în RM, consilierul municipal - Silvia Grigore și Șeful Departamentului de Cultură și Sport Ciocana - Adelaida Boico.

Este de remarcat că alături de sportivii cu renume mondial, de talie internațională, cum ar fi Zubrițcaia Lina,  Șerbacov Alexandru, Volcinschii Constantin au participat și mulți începători. La Turneu au mai participat fete și femei. Cei mai tineri participanți al acestor competiții au fost  Andrei Țurcanu, Zelțer Gherman și Alexandru Șerbacov -junior cu vârsta de 13 ani, iar cei mai in vârsta au fost Constantin Volcinschii și Igor Parascheva (52 ani).

Echipele câștigătoare au fost premiate cu diplome și cupe, iar câștigătorilor în competiția individuală după categorii  le-au fost acordate medalii, diplome și toți participanții au primit cadou de la Centrul Rusesc de Știință și Cultură în RM cîte un maiou. La sfârșitul competiției participanții au fost invitați să servească ceai, cafea, sucuri cu dulciuri, sandwich-uri.


Echipele cîștigătoare a Turneului au fost:

Locul I – echipa Institutului de Cultură Fizică a RM
Locul II – echipa «Apollo»
Locul III – echipa DREAM TEAM (Transnistria)

În competiția individuală FEMEI

Locul I – Zubrițcaia Lina (clubul Minotavr, Chișinău)
Locul II – Procoșeva Natalia (DREAM TEAM, Transnistria)
Locul III – Bojenco Elena (clubul Apollo, Chișinău)

 

În competiția individuală BĂRBAȚI pînă la 15 ani

Locul I – Șerbacov Alexandru-junior (DREAM TEAM, Transnistria)
Locul II – Zelțer Gherman (DREAM TEAM, Transnistria)
Locul III – Grec Alexandru (clubul Apollo, Chișinău)

 

În competiția individuală BĂRBAȚI pînă la 17 ani 
Locul I –  Zgherbaci Liviu (clubul Apollo, Chișinău)
Locul II – Burcă Sergiu (Institutul de Cultură Fizică RM)
Locul III – Cojocaru Cristian (clubul Apollo, Chișinău)

 

În competiția individuală BĂRBAȚI pînă la 19 ani
Locul I – Strechi Adrian  (clubul Hayduc-Gym, Chișinău)
Locul II – Miron Nicolae (Institutul de Cultură Fizică RM)
Locul III – Scurtu Cristian (clubul Hayduc-Gym, Chișinău)

 

În competiția individuală BĂRBAȚI pînă la 23 ani
Locul I – Radu Alexandru (Institutul de Cultură Fizică RM)
Locul II – Sorbalo Vladimir (clubul Minotavr, Chișinău)
Locul III – Petraș Nicolae (clubul Apollo, Chișinău)

 

În competiția individuală BĂRBAȚI de la 23 ani 
Locul I – Șerbacov Alexandru (DREAM TEAM, Transnistria)
Locul II – Volcinschii Constantin (DREAM TEAM, Transnistria)
Locul III – Miron Tudor  (Institutul de Cultura Fizica RM)